Detailed
search
Click to open the filter
MGM Reality Real estate center
Poctivá Slovenská Realitka

PREDAJ - 2 izbový byt Púchov

Detail of the offer

Offer number: PR011651

Description

Price 66 800 €
Type of property Flats
Advert Category Sale
Property status Standard
Area 43 m2
Area size of lands 62 m2
County Trenčiansky kraj
District Púchov
Town Púchov
Part Púchov

Ponúkame Vám na predaj dispozične zaujímavo riešený, slnečný 2 -izbový byt v tichej a vyhľadávanej lokalite v centre mesta Púchov, ulica Rastislavova v zateplenom panelovom dome s výťahom na 4 poschodí z 8. Je situovaný mimo hlavnej cesty - bezpečné pre deti, s množstvom zelene a s detským ihriskom.

Z centrálne umiestnenej predsiene bytu sa po pravej a ľavej strane prechádza do 2 obytných miestností - jedna situovaná na SV, druhá na JZ, v ktorých sú vymenené plastové okná a ďalej do samostanej murovanej kúpeľne a WC. K bytu prislúcha pivnica a podiel na spoločných nebytových priestoroch umiestnených v suteréne domu.

Nepopierateľnou výhodou tohto bytu je pôvodný stav, ktorý budúcemu vlastníkovi ponúka možnosť neobmedzene realizovať svoje predstavy o útulnom a modernom bývaní, ktoré nehnuteľnosť prináša. Vhodný aj ako INVESTÍCIA do budúcna.

V okolí bytového domu je veľmi dobrá občianska vybavenosť - základná škola, materské školy, obchody, kaviarne, divadlo, zastávky MHD....

Certifikát domu nebol dodaný.

FOTO bytu okrem dispozičného plánu je ilustračné. Byt odporúčame vidieť.

Cena: 66 800.-€. Pri rýchlom jednaní možnosť dohody.

Vybavíme za vás:

- hypotéku

- zmluvy a kataster

- vizualizáciu

- prepis energií

 

Ponuku nájdete na stránke: realitymgm.sk, ID 11651, call centrum 0911 175 510.

 Slovakia

Slovakia's roots can be traced to the 9th century state of Great Moravia. Subsequently, the Slovaks became part of the Hungarian Kingdom, where they remained for the next 1,000 years. Following the formation of the dual Austro-Hungarian monarchy in 1867, language and education policies favoring the use of Hungarian (Magyarization) resulted in a strengthening of Slovak nationalism and a cultivation of cultural ties with the closely related Czechs, who were under Austrian rule. After the dissolution of the Austro-Hungarian Empire at the close of World War I, the Slovaks joined the Czechs to form Czechoslovakia. During the interwar period, Slovak nationalist leaders pushed for autonomy within Czechoslovakia, and in 1939 Slovakia became an independent state allied with Nazi Germany. Following World War II, Czechoslovakia was reconstituted and came under communist rule within Soviet-dominated Eastern Europe. In 1968, an invasion by Warsaw Pact troops ended the efforts of the country's leaders to liberalize communist rule and create "socialism with a human face," ushering in a period of repression known as "normalization." The peaceful "Velvet Revolution" swept the Communist Party from power at the end of 1989 and inaugurated a return to democratic rule and a market economy. On 1 January 1993, the country underwent a nonviolent "velvet divorce" into its two national components, Slovakia and the Czech Republic. Slovakia joined both NATO and the EU in the spring of 2004 and the euro zone on 1 January 2009.

Location: Central Europe, south of Poland

Geographic coordinates: 48 40 N, 19 30 E
 
  total: 49,035 sq km
  land: 48,105 sq km
  water: 930 sq km
  country comparison to the world: 131
 
  total: 1,611 km
  border countries (5): Austria 105 km, Czech Republic 241 km, Hungary 627 km, Poland 541 km, Ukraine 97 km
  temperate; cool summers; cold, cloudy, humid winters
 rugged mountains in the central and northern part and lowlands in the south
  lowest point: Bodrok River 94 m
  highest point: Gerlachovsky Stit 2,655 m
  agricultural land: 40.1%
  arable land 28.9%; permanent crops 0.4%; permanent pasture 10.8%
  forest: 40.2%
  other: 19.7% (2011 est.)